30 Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywamy dziś Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Dla każdego katolika to okazja do osobistej i wspólnotowej modlitwy za Dzieło Misyjne Kościoła. Będziemy to czynić w tygodniu na różańcu. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę z przeznaczeniem na papieski fundusz misyjny oraz na ogrzewanie kościoła.

2. W poniedziałek 25 października chcemy uczcić naszego Patrona św. Jakuba, dlatego zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie po Mszy  świętej o godz. 7:00 i zakończenie nabożeństwem różańcowym, które poprowadzi  Parafialny Zespół Synodalny. Wolne wnioski do tematu „Dobra kultury diecezji tarnowskiej – wartość, znaczenie, ochrona” , który został przesłany do wszystkich można przesłać internetowo do sekretarza zespołu lub na formularzu do konsultacji i przekazać przed nabożeństwem różańcowym.

3. W czwartek po Mszy Świętej wieczornej spotkanie ministrantów i lektorów (od soboty mamy w parafii dwóch nowych lektorów). W tym dniu zapraszamy też czcicieli Św. Rity, osoby uzależnione i ich bliskich na różaniec o 17.15, Mszę Świętą i nabożeństwo. Po modlitwie będziemy mogli nabyć poświęconą różę, która jest jednym z atrybutów św. Rity.

4. W sobotę o 9.30 spotkanie kandydatów na ministrantów.

5. W przyszłą niedzielę zapraszamy dzieci z klas trzecich i ich rodziców na Mszę Świętą o godz. 11.30 i na spotkanie po niej.

6. Społeczne Ognisko Muzyczne w Tuchowie zaprasza na Wieczór wspomnień o wybitnej polskiej solistce Stefanii Woytowicz w najbliższą środę o 16.30 w Domu Kultury w Tuchowie. Szczegóły na plakacie w gablocie parafialnej.

7. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i animatorzy Młodych na Progu w przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej oraz w Uroczystość Wszystkich Świętych będą rozprowadzać znicze przy cmentarzu. Dochód uzyskany z tej akcji będzie wsparciem na cele młodzieży.

8. Wypominki roczne i listopadowe można składać w zakrystii po Mszach świętych dziś i przez cały tydzień oraz w kancelarii parafialnej. Prosimy też o zadbanie o groby swoich bliskich na cmentarzu. Troska o zmarłych przejawia się także w szacunku do tego miejsca, które często odwiedzamy, dlatego zwracamy się z prośbą o należyte składowanie zużytych zniczy, kwiatów i innych rzeczy.

9. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.

10. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Józef Jasiński. Polećmy go Bożemu miłosierdziu…

KOMUNIKAT Biskupa Tarnowskiego w związku z wizytą Ad limina Apostolorum

Drodzy Diecezjanie!

Razem z biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej będziemy przez najbliższy tydzień składać w Rzymie wizytę zwaną Ad limina Apostolorum, czyli dosłownie „do progów Apostołów”. Zgodnie wielowiekową tradycją oraz aktualnymi wymogami prawa kanonicznego, „biskup diecezjalny obowiązany jest co pięć lat przedstawić Papieżowi sprawozdanie o stanie powierzonej sobie diecezji” (kan. 399). Dlatego biskupi, w czasie określonym przez Stolicę Apostolską, udają się do Rzymu „dla uczczenia grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz spotkania się z Ojcem Świętym” (kan. 400). Poprzednia wizyta polskich biskupów w Rzymie odbyła się w roku 2014. Poprzedziła ona dwa wielkie wydarzenia: kanonizację Jana Pawła II oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Obecna wizyta Ad limina Apostolorum odbywa się z dwuletnim opóźnieniem ze względu na pandemię. Podstawowym celem wizyty jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Następcą Apostoła Piotra, a także łączności pomiędzy danym Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym.

Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz nas biskupów, abyśmy pod Jego przewodnictwem jak najlepiej służyli ludowi Bożemu i prowadzili go do zbawienia.

Z pasterskim błogosławieństwem i modlitwą

† Andrzej Jeż – BISKUP TARNOWSKI