8 Niedziela Zwykła – Niedziela Synodalna
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a od środy do niedzieli będziemy przeżywać dni modlitw o ducha pokuty. Dziś po każdej Mszy świętej modlimy się w ramach Nabożeństwa 40-godzinnego:

 • Po Mszy  świętej o 14:00 będzie adoracja w ciszy do Nieszporów Eucharystycznych, które odprawimy o 17:30.
 • W poniedziałek i wtorek wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy świętej o 7:00 i adoracja według porządku umieszczonego w gablocie ogłoszeń i na drzwiach kościoła. Zakończenie całodziennej adoracji Nieszporami Eucharystycznymi i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. 

2. W Środę Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu.

 • Msze święte połączone z obrzędem posypania głów popiołem, zostaną odprawione o 6:30, 8:30 i 10:00 oraz popołudniu o 16:00 i 18:00;
 • W środę obowiązuje post ścisły czyli trzy posiłki, w tym jeden do syta (od 18 do 60 lat) oraz abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 lat);
 • Ofiara na tacę z tego dnia przeznaczona jest na cele charytatywne w diecezji i parafii;
 • W tym dniu również organizujemy również wraz z parafialną Caritas zbiórkę żywności dla Ukrainy. Można zabrać dzisiaj z Kościoła torbę papierową na niepsującą się żywność i przynieść ją tu do kościoła składając w kaplicy św. Benedykta. Dziękujemy też Miastu i Gminie Tuchów za organizowaną pomoc na ten cel. W gablocie i na stronie parafialnej znajduje się informacja na temat naszej pomocy mieszkańcom Ukrainy. Zachęcamy też do solidarności z Ukrainą poprzez modlitwę i post;
 • Jeśli w naszej parafii są osoby, szczególnie samotne, które  potrzebują pomocy prosimy o informację na telefon kontaktowy Caritasu lub do kapłanów.

3. Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele odprawiamy według następującego porządku:

 • Droga Krzyżowa w piątek o 15:00 i 17:30 oraz w sobotę dla dzieci o 9:00;
 • Gorzkie Żale w każdą niedzielę o 15.00;
 • Od następnej niedzieli Godzinki o Męce Pańskiej  o godz. 6.00.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca marca:

 • W czwartek po wieczornej Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie spotkanie ministrantów i lektorów;
 • W piątek zapraszamy kandydatów do bierzmowania na Drogę krzyżową o godz. 17.30. i po niej na Mszę Świętą;
 • Do chorych wszyscy kapłani udadzą się  według następującego porządku: w piątek – ks. Łukasz i ks. Grzegorz od godz. 8.00; ks. Marcin od godz. 10.00; ks. Proboszcz od 13.00;  a ks. Jerzy w sobotę od godz. 8.30;
 • W sobotę o godz. 17.15 – wystawienie Najświętszego Sakramentu nabożeństwo różańcowe;
 • Zmiana tajemnic różańcowych w niedzielę po Mszy świętej o godz. 6.30.

5. W sobotę spotkanie aspirantów o godz. 9.30.    

6. W przyszłą niedziele  rozpoczną się u nas rekolekcje parafialne, które poprowadzi ks. Rajmund Jurolaitis ze Zgromadzenia Synów Maryi. Rekolekcje będą trwały do środy włącznie. W przyszłym tygodniu od poniedziałku do środy odbędą się również rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w obydwu parafiach w  Tuchowie połączone z zajęciami w szkole. Szczegóły będą na stronie parafialnej oraz katecheci przekażą program w szkołach. Osobę Rekolekcjonisty otoczmy naszą modlitwą.

7. W najbliższą sobotę rozpoczniemy w naszej parafii katechezę przedmałżeńską. Zapraszamy na godz. 19.00  na spotkanie do sali obok kościoła. Podczas tego pierwszego spotkania odbędą się zapisy.

8. Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Tuchowie organizuje zapisy do klasy pierwszej od 1 do 31 marca br. Zgłoszenia dla uczniów z obwodu szkoły (tj. Tuchów, Meszna Op.) oraz wnioski dla kandydatów spoza obwodu szkoły należy pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej i złożyć je w sekretariacie w godz. Od 8.00 do 15.00.

9. Zachęcamy do nabywania i lektury Gościa Niedzielnego, w którym między innymi artykuł o naszych wielkopostnych umartwieniach, które mają nas wyzwolić z niewoli samych siebie, a także o tym, jak przygotowujemy się do przyjęcia migrantów z Ukrainy. Ponadto artykuł na temat naszego ostatniego Tuchowskiego Wieczoru Uwielbienia, na którym gościliśmy aktora – Dariusza Kowalskiego.  

10. Zapraszamy jutro i pojutrze na adorację Najświętszego Sakramentu w ciągu całego dnia lub według wyznaczonego planu umieszczonego w gablocie i na stronie parafialnej.

———————————

APEL BISKUPA TARNOWSKIEGO W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ NA UKRAINIE

Umiłowani Diecezjanie!
Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne
Ponadto pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w dzisiejszą niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast podczas zebrania księży wicedziekanów, które odbyło się w miniony wtorek, podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi.
Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu naszych księży diecezjalnych, a także wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna.
Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem!

             Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI