Gmina Tuchów w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pozyskała 1️⃣,2️⃣ mln zł dofinansowania na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich elewacji kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie. Starania ks. prałata Alfonsa Górowskiego – proboszcza parafii pw. św. Jakuba Starszego, Apostoła, Tomasza Bernala przewodniczącego Rady Parafialnej, Magdaleny Marszałek – burmistrza Tuchowa oraz Wiesława Krajewskiego – posła na Sejm RP przyniosły oczekiwany efekt. Gmina Tuchów, która pozyskała środki w kwocie 1 200 000 zł znalazła się w gronie gmin z najwyższym dofinansowaniem w powiecie tarnowskim. Przedmiotem inwestycji pn.: „Prace konserwatorskie i restauratorskie elewacji kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie” są kompleksowe prace przy elewacji kościoła wpisanego do rejestru zabytków. Elewacja świątyni ze względu na zły stan zachowania, liczne odparzenia oraz pęknięcia wymaga przeprowadzania pilnych prac konserwatorskich oraz restauratorskich, które zahamują proces degradacji ścian zewnętrznych spowodowany czynnikami w głównej mierze atmosferycznymi oraz przywrócą dawną świetność i estetykę bryły świątyni. W ramach przedmiotowej inwestycji przewiduje się prace przy elewacji kościoła w zakresie: skucia odspojonych tynków wraz z pogłębieniem spoin pod nowy tynk wapienno-trasowy, wymianę tynków w strefie cokołowej wraz z odsoleniem, oczyszczenie cegły oraz usunięcie wtórnych nawarstwień, naprawę pęknięć, wykonanie gruntowania oraz zacierki barwionej w masie pigmentem ziemnym. Niezbędna jest również iniekcja pęknięć oraz rys elewacji. W zakresie konserwacji detali architektonicznych świątyni niezbędna jest konserwacja oraz zabezpieczenie: gzymsów, obramienia, elementów ozdobnych świątyni. W zakresie konserwacji elementów kamiennych: odglonienie oraz odsolenie wraz z korektą ubytków, ich spoinowaniem oraz scaleniem kolorystycznym. Wieża stanowiąca zwieńczenie świątyni zostanie oczyszczona oraz zabezpieczona przed korozją spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. Po przeprowadzeniu prac przy elewacji świątyni konieczne będzie uszczelnienie obróbek blacharskich na stykach z blachą miedzianą oraz ich naprawa. Zwieńczeniem prac będzie konserwacja ciężkich, monumentalnych drewnianych drzwi wraz z malowaniem stolarki okiennej w części elementów stalowych wraz z remontem szachtów. Spodziewanym efektem inwestycji jest zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku oraz zahamowanie procesów jego destrukcji.